Aktualności

Polecane przez nas – Hortensje - 6 lutego 2018

Hortensje (Hydrangea) należą do bardzo popularnych krzewów ozdobnych. Ich dekoracyjność upiększy każdy ogród. Krzew ten najlepiej prezentuje się posadzony w grupach lub pojedynczo na rabatach mieszanych z krzewami i bylinami. Największą ozdobą hortensji są jej piękne kwiatostany. Wyróżniamy ok. 35 gatunków. Najbardziej polecane przez nas to: Hortensja bukietowa ‚Dolly’-Hydrangea paniculata ‚Dolly’, Hortensja bukietowa ‚Limelight’-Hydrangea paniculata ‚Limelight’, Hortensja bukietowa ‚Phantom’-Hydrangea paniculata ‚Phantom’, Hortensja bukietowa ‚PINKY WINKY’-Hydrangea paniculata ‚PINKY WINKY’,Hortensja bukietowa ‚Tardiva’-Hydrangea paniculata ‚Tardiva’, Hortensja bukietowa GREAT STAR ‚Le Vasterival’-Hydrangea paniculata GREAT STAR ‚Le Vasterival, Hortensja bukietowa Little Lime‘Jane’-Hydrangea paniculata Little Lime‘Jane’, Hortensja bukietowa VANILLE-FRAISE ‚Renhy’-Hydrangea paniculata VANILLE-FRAISE, ‚Renhy’, Hortensja drzewiasta ‚Incrediball’-Hydrangea arborescens ‚Incrediball’, Hortensja krzewiasta ‚DIAMANT ROUGE’-Hydrangea paniculata ‚DIAMANT ROUGE’, Hortensja piłkowana ‚Bluebird’-Hydrangea serrata ‚Bluebird, Hortensja pnąca-Hydrangea anomala subsp.petiolaris.

Hortensja jest piękną rośliną nadającą się do uprawy zarówno w doniczce, jak i w gruncie. W doniczce żyje ok. 3-4 lat, potem należy ją odmłodzić przez sadzonkowanie. Po kwitnieniu wysadzona na stałe do ogrodu, odwdzięczy się nam długowiecznością.

Hortensje to przeważnie duże rozłożyste krzewy, dorastające od 0,5 m nawet do 3 m wysokości (w przypadku hortensji pnącej do 20-25m). Kwitną od kwietnia aż do późnej jesieni, w zależności od odmiany. Kwiatostany mogą być kuliste, płaskie talerzowate lub stożkowe. Skala barw kwiatów jest bardzo bogata: od białej przez odcienie różu, czerwieni aż do niebieskiej i fioletowej. Im kwaśniejsze podłoże, tym kwiaty są bardziej niebieskie. Nie jest w pełni odporna na mróz, tak więc często przemarza podczas wiosennych przymrozków. Aby zakwitła, należy ją okrywać.

Hortensje mają spore wymagania glebowe.  Lubią gleby żyzne, przepuszczalne, próchnicze i wilgotne, koniecznie o kwaśnym odczynie. Najprostszym sposobem na zakwaszenie podłoża jest jego wymiana przy sadzeniu, na kwaśny torf. Skuteczność uprawy hortensji jest uzależniona od zapewnionego im odpowiedniego stanowiska. Nie powinno być ono zbyt nasłonecznione, najlepiej półcieniste osłonięte przed silnym wiatrem. Bardzo ważnym czynnikiem jest także dostateczna wilgotność podłoża. Krzewy hortensji muszą wytworzyć dużo masy zielonej i kwiatów, do czego niezbędna jest wilgoć oraz uzupełnianie składników pokarmowych poprzez nawożenie. Często brak wilgoci powoduje więdnięcie liści podczas upałów, ogranicza kwitnienie oraz osłabia całą roślinę. Przy nawożeniu stosujemy nawozy przeznaczone dla roślin kwasolubnych, nie zawierające dużych ilości wapnia. Nawozimy wczesną wiosną w momencie ruszenia wegetacji, następnie w maju. Pamiętajmy, że przestajemy nawozić hortensje około lipca, aby rośliny miały czas na przygotowanie się do zimowego spoczynku.  Przy uprawie hortensji koniecznie należy zapoznać się z ich preferencjami w zakresie cięcia. W zależności od odmiany mogą się bardzo się różnić. Niektóre gatunki kwitną na pędach tegorocznych, natomiast inne na pędach starszych. Np. Hortensję krzewiastą i bukietową tniemy wiosną nad 4-5 pąkiem. U nasady usuwamy pędy uszkodzone oraz chore. Hortensję piłkowaną, dębolistną, ogrodową przycinamy wiosną, usuwając zeszłoroczne kwiatostany oraz przemarznięte pędy.